Aktualności


Vue Storefront pozyskał w rundzie A 17,4 mln USD

OEX SA
13 października 2021

Vue Storefront Inc., spółka z portfela OEX S.A., pozyskała w ramach emisji akcji serii A środki na rozwój od trzech inwestorów instytucjonalnych oraz grupy tzw. business angels, przy wycenie przedtransakcyjnej wynoszącej 63,0 mln USD.

Głównym inwestorem w ramach tej emisji został fundusz inwestycyjny zarządzany przez Creandum (znany m.in. z inwestycji w Spotify, Klarna czy Bolt), a w gronie kluczowych inwestorów znalazły się również fundusze zarządzane przez Earlybird Venture Capital (m.in. inwestor N26 oraz Peak Games) i Paua Ventures (m.in. inwestor Pipedrive i Tylko). O atrakcyjności inwestycji świadczy fakt, że Spółkę wsparło też wielu business angels związanych z udanymi projektami w dziedzinie nowoczesnych technologii.

Po finalizacji tej rundy finansowania, szeregu towarzyszących jej pomniejszych transakcji oraz realizacji dodatkowej emisji związanej z programem motywacyjnym dla managerów i pracowników spółki, udział OEX w Vue Storefront Inc. (poprzez opcje wykonywalne z poziomu polskiej spółki VSF), wynosić będzie ok. 9%.

Vue Storefront został stworzony przez grupę młodych specjalistów w dziedzinie technologii dla eCommerce jako projekt w spółce Divante z Grupy OEX. Ze względu na obiecujące perspektywy, ale też duże potrzeby związane z dalszym finansowaniem projekt został następnie wyodrębniony do osobnej spółki (VSF), która pozyskała wsparcie dwóch polskich funduszy venture capital. Biorąc pod uwagę globalny charakter oferowanych przez Vue Storefront rozwiązań i duże zainteresowanie zagranicznych funduszy VC, wspólnicy podjęli w tym roku decyzję o założeniu w USA spółki umożliwiającej przeprowadzenie rundy finansowania na tamtejszym rynku. Do sukcesu obecnej emisji przyczyniło się dodatkowo wsparcie Vue Storefront przez Y Combinator – znany akcelerator start-upów technologicznych z Doliny Krzemowej (spółka jest jednym z nielicznych przedsięwzięć z Polski mogących pochwalić się takim wsparciem).

Vue Storefront zajmuje się rozwojem i komercjalizacją rozwiązań przeznaczonych dla eCommerce, służących do tworzenia tzw. front-endu sklepów internetowych, czyli ich warstwy odpowiadającej za bezpośrednią komunikację z konsumentem. Rozwiązania Vue Storefront są tworzone w tzw. modelu headless, co oznacza możliwość współpracy z dowolnymi systemami back-endowymi (odpowiadającymi za warstwę techniczną sklepu) i w technologii PWA, gwarantującej m.in. dużą szybkość działania i możliwość pracy w trybie off-line. Podstawowe rozwiązanie Vue Storefront działa w oparciu o licencje open-source (a więc jest dostępne za darmo dla wszystkich chętnych użytkowników), ale spółka sprzedaje również licencje komercyjne, w ramach których zapewnia klientom rozszerzony zakres usług.

Realizacja tej rundy finansowania to wielki sukces członków zespołu Vue Storefront, który zawdzięczają odwadze i determinacji w budowaniu i promowaniu swojej wizji. Rozwiązanie, które rozwija Vue Storefront spotyka się z dużym zainteresowaniem branży eCommerce na całym świecie. Wycena na poziomie 63 mln USD jest imponująca i świadczy o postrzeganiu potencjału innowacji kreowanych przez Vue Storefront. Tym samym, Vue Storefront staje się dla nas ważną pozycją w obszarze OEX Lab – grupie innowacyjnych projektów związanych z cyfryzacją handlu i technologiami dla eCommerce. – powiedział Jerzy Motz, prezes Zarządu OEX S.A.

Będziemy nadal towarzyszyć spółce w jej rozwoju. Nie planujemy na obecnym etapie sprzedaży akcji. – dodał Jerzy Motz.


Masz pytania?

Małgorzata Fischer
malgorzata.fischer@oex.pl
+48 663 500 200